Zobna protetika je odlična rešitev za vaš lep nasmeh

Prvi vtis, ki ga naredimo na človeka je zelo pomemben. Ob pozdravu nas ljudje sodijo najprej po močnem stisku rok, nato pa po našem nasmehu, ki jim ga namenimo. Zato je ključno, da imamo lep nasmeh – zdravi zobje in zobne dlesni so znak, da zase dobro skrbimo. Težave z vašimi zobmi, ki jih zobozdravstvo ni zmožno rešiti zato rešuje zobna protetika.

Zobna protetika je veja zobozdravstva

Kaj spada pod zobno protetiko? Pod zobno protetiko štejemo vse posege v ustno votlino, ki je ne opravlja zobozdravnik, ampak specialist za zobno protetiko, t. i. zobni protetik. Gre za vzdrževanje ustnih in zobnih funkcij, zdravja ter videza zob ter ustne votline. Morda imate težave z manjkajočimi zobmi ali manjkajočimi dlesnimi – to so težave, pri katerih vam lahko pomaga oralni kirurg, ki se ukvarja z zobno protetiko.

zobna protetika

Kako poteka konzultacija pri zobnemu protetiku?

K zobnemu protetiku vas napoti vaš osebni zobozdravnik, lahko pa ga obiščete tudi samoplačniško. Ob prvem obisku zobnega protetika je potrebno najprej pridobiti informacije o vašem splošnem zdravju, zobozdravstveni zgodovini ter željah in potrebah. Sledi temeljit pregled ustne votline, potencialno sledijo tudi rentgenski posnetki za podrobnejši pregled strukture čeljusti.

Po temeljitem pregledu ter vseh pridobljenih informacijah vam bo zobni protetik predstavil možnosti zdravljenja.

Najpogostejši načini zdravljenja v zobni protetiki

Zobna protetika se v splošnem omejuje na implantate in zobne proteze. Kakšna pa je razlika med njima?

Zobna proteza je lahko snemljiva ali fiksna, lahko je totalna ali delna, odvisno od vaših potreb. V primeru, da gre za totalno zobno protezo, se ta prisesa na čeljust, lahko pa se za pomoč uporabijo tudi adhezivne paste. Delne proteze se namestijo na prostor manjkajočih zob in se na sosednje zobe fiksirajo s pomočjo zapon.

Na drugi strani pa zobni implantat (nadomestek za izgubljeni zob) ne potrebuje pomoči sosednjih zob, da ostane v ustih. Zobni implantat tako zapolni mesto korenine nekdanjega zoba, saj se ga pričvrsti v čeljustno kost.